راهنمای سفارش طراحی سایت، سرتان کلاه نرود!

شما که سراغ این مقاله آمده اید، پس یعنی به اهمیت داشتن سایت در کسب و کار خود و یا حتی شخص خود پی برده اید. پس در این مقاله نمی خواهم حوصله شما را با بیان گفتن مزایا و اهمیت طراحی سایت سر ببرم. در این مقاله می خواهم به شما روش های طراحی وب سایت را بگویم و راهنمایی کنم که بر اساس نیاز خود، کدام روش برای شما بهتر است تا شرکت های طراحی سایت به دلیل عدم راهنمایی مناسب، سرمایه و وقت شما را به هدر ندهند. پس با من همراه باشید تا بهترین راهنمایی را به شما کنم تا هنگام سفارش طراحی سایت ، سرتان کلاه نرود!

فهرست مطالب این مقاله:

 • بررسی های اولیه برای ساخت سایت
  • 1. نیاز ها، انتظارات و امکانات مد نظر شما چیست؟
  • 2. وسعت کار شما و توسعه پذیر بودن آن تا چه حد است؟
  • 3. بودجه شما برای طراحی سایت چقدر است؟
 • روش های طراحی سایت
  • 1. طراحی سایت با وردپرس و قالب آماده
  • 2. طراحی سایت با وردپرس و قالب اختصاصی
  • 3. طراحی سایت با سیستم اختصاصی و قالب آماده
  • 4. طراحی سایت با سیستم اختصاصی و قالب اختصاصی
 • نیاز هایی که در هیچ کدام از روش ها تفاوتی ندارند
  • 1. چند زبانه بودن
  • 2. عضویت کاربران
  • 3. فروشگاه ساده
  • 4. فروشگاه فروش فایل ساده
  • 5. سایت خبری و محتوایی
  • 6. داشتن فرم های ساده
 • نکات مهم دیگری که باید هنگام سفارش طراحی سایت بدانید
  • 1. سئو سایت با طراح سایت است یا خیر؟!
  • 2. طراحی تجربه کاربری با طراح سایت است یا خیر؟!
  • 3. درج محتوا در سایت با طراح سایت است یا خیر؟!
  • 4. پشتیبانی فنی سایت با کیست؟
 • چند سوال متداول که همیشه پرسیده می شود
  • هزینه طراحی سایت چقدر است؟
  • طراحی سایت با وردپرس بهتر است یا سیستم اختصاصی؟
  • طراحی سایت چقدر زمان می برد؟
  • چرا اینقدر قیمت های طراحی سایت از سمت هر شرکت متفاوت و گران و ارزان است؟
 • کلام آخر

بررسی های اولیه برای ساخت سایت

website needs

در طراحی سایت راه و روش های مختلفی وجود دارد که در این بخش می خواهم شما را با این روش ها آشنا کنم تا بتوانید با توجه به نیاز خود، تصمیم بهتری بگیرید تا سرتان کلاه نرود! به طور کلی انتخاب روش طراحی سایت به چند مورد بستگی دارد. قبل از سفارش طراحی سایت، باید جواب سوالات زیر را مشخص کنید. البته این کار بهتر است با مشاوره گرفتن از طراح سایت خود باشد.

1. نیاز ها، انتظارات و امکانات مد نظر شما چیست؟

مهم ترین مسئله هنگام طراحی سایت مشخص کردن نیاز های شما به عنوان مشتری است. یعنی شما چه انتظاراتی از نظر عملکرد در سایت دارید. ما زمان ارائه مشاوره به مشتریان خود، یک جلسه به این مسئله می پردازیم تا نیاز ها و امکانات سایت مد نظرشان را مشخص کنیم.

2. وسعت کار شما و توسعه پذیر بودن آن تا چه حد است؟

بعد از مشخص شدن نیاز ها، تقریبا بیش از نیمی از راه برای انتخاب روش طراحی سایت طی شده است و تقریبا مشخص است که بهینه ترین حالت طراحی وب سایت کدام است. اما برخی از مشتریان ممکن است از طرف سازمان ها و شرکت های بزرگی باشند و می خواهند سرمایه گذاری بزرگی روی سایت انجام دهند و یک برنامه بلند مدت برای کسب و کار اینترنتی خود دارند. منظور من این است که این گونه مشتریان شاید در ابتدا انتظارات بزرگی از سایت نداشته باشند اما با گذشت زمان و پیشرفت کسب و کار، نیاز ها و امکانات جدید تری نیاز دارند. پس باید وسعت کار و برنامه مشتری مشخص شود.

3. بودجه شما برای طراحی سایت چقدر است؟

اگر شخصی کمال گرا هستید و همه چیز را به بهترین شکل ممکن بخواهید، پس باید بودجه خوبی برای کار خود در نظر بگیرید. اما اگر بودجه و سرمایه مالی مسئله مهمی برای شما است، باز هم راهکار هایی وجود دارد که از این مسئله نیز به راحتی گذر کنید و راه حل کاهش هزینه ها را در سایر بخش های این مقاله به شما می گویم. پس خیالتان راحت و نگران این مسئله نیز نباشید.

روش های طراحی سایت

web designing methods

برای سفارش طراحی سایت، روش های مختلفی وجود دارد. در این بخش انواع این روش ها را به شما می گوییم. البته تا حد زیادی انتخاب روش بر اساس نیاز، وسعت و بودجه شما بستگی دارد.

1. طراحی سایت با وردپرس و قالب آماده

شاید بتوان گفت این روش ساده ترین و سریع ترین روش طراحی سایت است. در این روش با یک سیستم سایت ساز حرفه ای مانند وردپرس و خریداری یک قالب حرفه ای، یک سایت حرفه ای می توانید داشته باشید.به دلیل نیمه آماده بودن این نوع سایت ها، زمان طراحی سایت بسیار کاهش پیدا می کند و در نتیجه هزینه آن نیز کاهش پیدا می کند. طراح سایت باید قالب را در وردپرس نصب کند، سفارشی سازی های لازم برای سایت شما را در قالب اعمال کند، امکانات شما را به سایت اضافه کند، بخش ها و صفحات سایت شما را بچیند، عملیات بهینه سازی سایت مانند سئو فنی، امنیت، افزایش سرعت و … را انجام دهد و سپس سایت شما آماده می شود. مدت زمان لازم برای این کار معمولا از 10 روز به بالا طول می کشد و هر چه امکانات خاص تر داشته باشید، این مدت زمان و همچنین هزینه آن افزایش پیدا می کند.

2. طراحی سایت با وردپرس و قالب اختصاصی

در این روش طراحی سایت، از سیستم وردپرس استفاده می شود که بخش هایی از امکانات سایت را در خود دارد. اما قالب و ظاهر سایت به طور کاملا اختصاصی بر اساس برند و سلیقه شما طراحی می شود. در این روش دست طراح سایت کمی باز تر است و تغییرات اختصاصی بیشتری می تواند در سایت اعمال کند. البته اگر از نظر ظاهر حساسیت ندارید، نیازی به قالب اختصاصی نیست.

3. طراحی سایت با سیستم اختصاصی و قالب آماده

انتخاب این روش بهتر است بر اساس نیاز شما باشد تا بیخودی هزینه اضافی برای ساخت سایت صرف نکنید! این روش کاملا بستگی به نیاز ها و امکانات شما دارد. در سایت های وردپرسی شما یک سری امکانات که در تمامی سایت ها می توانید پیدا کنید را به صورت آماده دارید. اما ممکن است شما نیاز هایی خاص داشته باشید. پس اگر نیاز خاص دارید، باید یک سایت بر اساس نیاز ها و امکانات مدنظر شما ساخته شود. در این روش امکانات و عملکرد سایت شما به صورت اختصاصی از پایه کد نویسی می شود اما برای کاهش هزینه می توانید از قالب های آماده استفاده کنید. یعنی عملکرد سایت به صورت اختصاصی برای شما نوشته شده است اما ظاهر سایت از قالب های آماده استفاده می شود. زمان این پروژه ها نسبت به روش های قبلی بیشتر است.

4. طراحی سایت با سیستم اختصاصی و قالب اختصاصی

این روش حرفه ای ترین روش طراحی سایت است. در اصل همان طراحی سایت حرفه ای به معنای واقعی کلمه است. شما به دلیل داشتن نیاز های خاص در سایت، عملکرد و امکانات سایت شما به صورت اختصاصی کدنویسی می شود. همچنین قالب و ظاهر سایت نیز بر اساس برند و سلیقه شما به صورت اختصاصی کار می شود. این روش زمان بیشتری برای طراحی سایت نیاز دارد پس طبیعتا هزینه بیشتری برای طراحی سایت نیاز است.

نیاز هایی که در هیچ کدام از روش ها تفاوتی ندارند

website usages

1. چند زبانه بودن

چند زبانه بودن سایت مسئله ای است که دیگر رایج شده است و چه سایت وردپرسی داشته باشید و چه سایت اختصاصی، تفاوتی وجود ندارد. یعنی چند زبانه بودن صرفا مشخص کننده روش طراحی سایت نیست!

2. عضویت کاربران

در هر سایتی امکان عضویت کاربران وجود دارد. پس این مسئله صرفا دلیلی برای انتخاب روش طراحی وب سایت نیست.

3. فروشگاه ساده

فروشگاه اینترنتی آن قدر زیاد شده است که دیگر بسیاری از امکانات لازم یک فروشگاه، در تمام سایت ها وجود دارد. پس این امکان نیز به تنهایی مشخص کننده روش طراحی سایت نیست. البته منظور ما فروشگاه های ساده است که کاربر محصولات را ببیند و تعدادی از آن ها سفارش دهد و تحویل بگیرد. اگر فروشگاهی با امکانات خاص نیاز دارید، قضیه فرق می کند.

4. فروشگاه فروش فایل ساده

یکی از جذاب ترین سایت ها، سایت های فروش فایل است. چرا که زحمت این نوع فروشگاه ها کم است و نیازی به ارسال بسته پستی، انبار داری و … ندارد. فایلی را مشتری خریداری می کند و آن را دانلود می کند. این امکان نیز چیری نیست که روش طراحی سایت را مشخص کند. البته باز هم اگر امکانات خاصی در این نوع فروشگاه ها نیاز دارید، داستان عوض می شود!

5. سایت خبری و محتوایی

یک سایت که بخش مقالات و مطالب داشته باشد، دسته بندی مطالب داشته باشد، کاربران آن ها را بخواند و بتوانند نظر بدهند. این نوع سایت بسیار ساده است و علاوه بر این که روش طراحی سایت را مشخص نمی کند، بلکه بهینه ترین حالت استفاده از وردپرس است. طراحی سایت شرکتی نیز جزو این دسته می باشند.

6. داشتن فرم های ساده

شما ممکن است در سایت خود یک سری فرم هایی داشته باشید. مثلا یک سایت شرکتی می خواهید که داخل آن فرم نظر سنجی، فرم استخدام، فرم پرداخت آنلاین و … وجود داشته باشد. این امکان نیز در تمام روش های طراحی سایت قابل پیاده سازی است و به تنهایی مشخص کننده روش طراحی سایت نیست.

نکات مهم دیگری که باید هنگام سفارش طراحی سایت بدانید

web designer

1. سئو سایت با طراح سایت است یا خیر؟!

سئو مهم ترین مسئله هر سایتی باید باشد تا موفقیتش را به بهترین شکل ممکن برساند. اما سئو با طراح سایت است یا نه؟! سئو مجموعه کار هایی گسترده ای است که با هم باعث بهبود سایت شما در موتور های جستجو می شود. یک بخش از سئو مربوط به مسائل فنی سایت می شود که این مورد به طور کامل مربوط به طراح سایت است. طراح سایت باید این نکات فنی را در کدنویسی و طراحی سایت رعایت کند تا بحث سئو تکنیکال یا سئو فنی انجام شود. بخش دیگر سئو به نحوه درج محتوا و خود محتوای سایت مربوط می شود که این مورد به شخصی که قرار است محتوا در سایت درج کند و سایت را مدیریت کند مربوط می شود و طبیعتا کار طراح سایت نیست. بخش دیگر سئو تبلیغات در سایت های دیگر و دریافت لینک از سوی سایر سایت ها است که معمولا مدیر سایت یا شخصی که تبلیغات و بازاریابی اینترنتی سایت شما را انجام می دهد، باید این کار را پیش ببرد. پس سئو فنی با طراح سایت است اما محتوا و تبلیغات با مدیر سایت. تیم مجموعه ما تمام نکات فنی سئو را در پروژه ها پیاده می کند.

2. طراحی تجربه کاربری با طراح سایت است یا خیر؟!

طراحی تجربه کاربری یا UX به علمی گفته می شود که باعث می شود کاربر در سایت به بهترین شکل ممکن رفتار کند و به سمت هدفی که ما در سایت داریم هدایت شود. مثلا اگر هدف عضویت است، پس باید به ساده ترین شکل ممکن کاربر بتواند عضو شود. یا اگر قرار است محصولی خرید کند، به ساده ترین شکل ممکن و بهینه ترین حالت سفارش خود را ثبت کند. این موارد مربوط به طراح سایت، و البته اگر کمی تخصصی تر بگویم، طراح قالب مربوط می شود. این شخص باید المان های صفحات، رنگ بندی، فرم ها و … را طوری در سایت بچیند که به کاربر تجربه خوبی منتقل کند و کار را برای کاربر آسان کند تا شما نتیجه بهتری از سایت بگیرید. شرکت ما نیز طراحی سایت و چیدمان آن را بر اساس علم UX انجام می دهد.

3. درج محتوا در سایت با طراح سایت است یا خیر؟!

شرکت ما تعدادی از محتوای اولیه را در سایت برای مشتری درج می کند اما این کار وظیفه طراح سایت نیست. طراح سایت بستر مناسب درج محتوا را فراهم می کند و آن مدیر سایت است که باید محتوا را در سایت درج کند.

4. پشتیبانی فنی سایت با کیست؟

طبیعتا سایت به پشتیبانی نیاز دارد تا اگر امکانات جدید نیاز بود یا حتی اگر مشکلی پیش آمد، بتوانید در زمان سریع آن را حل کنید. قرارداد پشتیبانی ها معمولا به صورت سالیانه بسته می شود و طراح وب سایت به ازای دریافت مبلغی، پشتیبانی فنی سایت را قبول می کند.

چند سوال متداول که همیشه پرسیده می شود!

هزینه طراحی سایت چقدر است؟

هزینه طراحی سایت بر اساس نوع سایت، امکانات و ابزار های مورد استفاده محاسبه می شود. مثلا هزینه طراحی سایت شرکتی با هزینه طراحی فروشگاه اینترنتی متفاوت است. از بخش تعرفه های طراحی سایت در سایت ما می توانید قیمت ها را ببینید.

طراحی سایت با وردپرس بهتر است یا سیستم اختصاصی؟

پاسخ این سوال بستگی به امکانات مدنظر شما و همچنین بودجه شما دارد. اگر امکانات خاص و پیچیده ای نیاز ندارید، وردپرس انتخاب معقولانه ای است اما اگر امکانات خاص و نوینی مد نظر شماست، بهتر است از سیستم اختصاصی استفاده شود. طبیعتا سی ام اس های اختصاصی به دلیل زمان بر بودن طراحی آن ها، قیمت بالاتری دارند.

طراحی سایت چقدر زمان می برد؟

باز هم بستگی به امکانات پروژه دارد. معمولا می توان طراحی سایت با وردپرس را در حدود 2 هفته انجام داد. اما اگر امکانات پیچیده تری نیاز داشته باشید یا سی ام اس اختصاصی بخواهید، این مدت میتواند بیش از یک ماه باشد.

چرا اینقدر قیمت های طراحی سایت از سمت هر شرکت متفاوت و گران و ارزان است؟

قیمت های بسیار بالا معمولا به دلیل برند های معروف هستند. گاهی اوقات کیفیت این برند ها هم از برند های معمولی پایین تر است! قیمت های بسیار پایین هم به خاطر نداشتن تجربه و صرفا جمع کردن نمونه کار انجام می شود و همیشه این گونه سایت ها موقتی هستند و برای مشتری سودمند نیستند. پیشنهاد میکنم تعرفه های سایت ما را مشاهده کنید. سعی کرده ایم قیمتی کاملا معقولانه و با کیفیت بالا ارائه دهیم.

کلام آخر:

من سعی کردم تمام آن تجربیاتی که در این سال ها از پروژه ها و مشتریان به دست آورده ایم را با شما به اشتراک بگذارم تا شما به عنوان مشتری طراحی وب سایت بتوانید با دید بهتری به سفارش طراحی سایت بپردازید. در پایان اگر سوال یا ابهامی دارید، خوشحال می شوم که در قسمت نظرات همین مطلب با من در میان بگذارید تا بتوانم شما را راهنمایی کنم. همچنین اگر نیاز به مشاوره تلفنی برای طراحی سایت خود دارید، همین حالا تلفن خود بردارید و با شماره ما تماس بگیرید تا بتوانیم بهتر شما را راهنمایی کنیم. اگر ما نیز قرار نیست سایت شما را طراحی کنیم، لطفا این نکات بیان شده در این مقاله را مد نظر داشته باشید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

مطالب زیر را حتما بخوانید
نظر شما چیست؟