5 توصیه مهم جهت نوشتن پست های خوانا

خواندن مطالب از طریق صفحه های نمایش می تواند دشوار باشد. اگر میخواهید تمامی افراد مطالب سایت شما را تمام و کمال مطالعه کنند، باید خواندن آن آسان باشد. این کار باعث می شود که کاربران برگشتی بیشتری داشته باشید و همچنین نرخ تبدیل سایت را افزایش دهید.

ما در تیم طراحی سایت ورتکس، سعی می کنیم نکات ارزشمندی را برای بهبود سایت و کسب و کار اینترنتی به شما بگوییم. در این مقاله نیز 5 نکته به شما خواهیم گفت تا اگر در نوشته های سایت خود رعایت کنید، خوانایی آن را بالا می برید.

تمرکزتان را بر روی مخاطبین قرار دهید

مهم ترین نکته همین است. از این که متن شما برای مخاطب هدف شما مناسب است، مطمئن شوید. به عنوان مثال اگر محتوای شما برای کودکان است، باید خواندن آن بسیار ساده باشد. اما اگر مخاطبین شما دانشمندان و دکتر ها هستند، متن نوشته شما می تواند چالش برانگیز تر و پیچیده تر باشد اما باز هم باید مناسب باشد.

حال با استفاده از این پنج توصیه که در ادامه به شما می گوییم، می تواند متون سایت خود را خوانا تر و قابل فهم تر بنویسید تا مخاطبان بیشتری را جذب کنید.

readable posts

1. پاراگراف های ساده بنویسید

مطمئن شوید که پاراگراف ها را روان مینوسید. در هنگام نوشتن مطالب خود، توصیه‌ میکنیم پاراگراف خود را با مهمترین جمله آغاز کنید سپس توضیحات را ارائه دهید یا جمله سازی کنید. این باعث می شود که مخاطب شما با خواندن جمله اول، مفهوم پاراگراف را سریع تر درک کند. همچنین اصلا پاراگراف های خود را طولانی ننویسید. حداکثر هفت یا هشت جمله باید باشد.

2. جملات کوتاه بنویسید

جملات خود را کوتاه بنویسید. نوشتن جملات به صورت کوتاه باعث می شود که فهم آن برای کاربران آسان تر باشد. همچنین باعث می شود که خطا های نگراشی کمتری داشته باشید. معمولا جملاتی که بیش از 20 کلمه دارند، جملات بلند در نظر گرفته می شود. پس سعی کنید جملات کوتاه در پاراگراف خود داشته باشید.

3. از کلمات دشوار، کمتر استفاده کنید

از کلماتی که خواندن را دشوار می کنند، کمتر استفاده کنید. همانطور که قبل تر هم گفته شد، خواندن از روی صفحات نمایش سخت است. کلمات چهار یا پنج بخشی، کلمات با خوانایی سخت در نظر گرفته می شوند.

البته ممکن است در بعضی از مطالب لازم باشد از این دسته از کلمات استفاده کنید. اگر قرار است از این کلمات استفاده کنید، پاراگراف ها و جملات خود را حتما کوتاه بنویسید. اما تا آن جا که می توانید از کلمات ساده استفاده کنید.

همچنین هر چه کلمات سخت تری استفاده کنید، ارزش آن به عنوان کلمات کلیدی کمتر خواهد بود. چرا که ممکن است آن کلمه کمتر جستجو شود.

readable posts

4. از کلمات ربط استفاده کنید

شما می توانید با استفاده از کلمات ربط، خوانایی متن را بهبود دهید. کلمات ربط کلماتی مانند “زیرا” ، “به دلیل اینکه” ، “مهمترین” ، “از این رو” ، “علاوه بر اینکه” و … می باشند. با استفاده از این دسته از کلمات، به مخاطبان خود جهت می دهید که موضوعی را می خواهید مطرح کنید.

اگر در حال خلاصه کردن متنی هستید، از کلماتی مانند “اول” ، “دوم” ، “سوم” و … استفاده کنید تا خوانایی متن بیشتر شود. همچنین از لیست بندی کردن مطالب نیز استفاده کنید.

اگر در حال نوشتن متن مقایسه ی دو یا چند چیز هستید، برای درک بهتر مطلب توسط کاربر، از کلماتی نظیر “مانند” ، “کمتر” ، “نسبتا” ، “در حالی که” ، “هر دو” و … استفاده کنید.

اگر می خواهید متن خود را تمام کنید، از کلماتی مانند “در نتیجه” ، “بنابراین” ، “از این رو” و… استفاده کنید. این کار باعث جمع بندی و درک بهتر مطلب خواهد شد.

روابط بین دو‌جمله با استفاده از کلمات ربط مشخص می شود.با استفاده از این کلمات محتوای شما بهتر، ‌همچنین خواننده هم متوجه این بهبود خواهد شد.

5. ادغام کنید، تعویض کنید

پاراگراف ها و جملات بلند را با جملات و پاراگراف های کوتاه تعویض کنید. از کلمات هم خانواده نیز استفاده کنید. استفاده از کلمات هم خانواده در سئو سایت نیز تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

برخی از افراد ممکن است از بعضی از کلمات زیاد استفاده کنند. به عنوان مثال ممکن است از کلماتی مانند “و” ، “همچنین” زیاد استفاده کنند. در این حالت باید سعی کنید از کلمات جایگزین نیز استفاده کنید تا خوانایی و درک مطلب بهتر شود.

کلام آخر:

اگر می خواهید کاربران شما مطالبتان را تا آخر بخوانند، باید متن خوانا و قابل فهم داشته باشید. پس مطمئن شوید که متن مطالب سایتتان خوانا باشد.

مطالب سایت را دشوار ننویسید. از جملات طولانی پرهیز کنید و پاراگراف ها را ساده بنویسید. اگر از وردپرس استفاده می کنید، از افزونه Yoast SEO استفاده کنید تا به شما کمک کند که متن مطالب را خوانا بنویسید.

مطالب زیر را حتما بخوانید
نظر شما چیست؟