آیا محتوای قدیمی سایت را باید ویرایش یا حذف کرد؟

گاهی اوقات برخی از محتوای سایت شما نامرتبط یا تاریخ گذشته می شود و شما باید تصمیم بگیرید که چه کاری باید با این محتوا انجام دهید. آیا باید آن ها را ویرایش کرد؟ یا باید آن ها را پاک کرد؟ گاهی اوقات سایت را نیز مانند خانه، خانه تکانی کنید. این مقاله در بلاگ طراحی وبسایت ورتکس، به شما کمک می کند که با چنین محتوایی چه کنید.

محتوای قدیمی که هنوز معتبر هستند را به روز رسانی کنید

بعضی از مطالب سایت نیاز دارند که مدام به روز رسانی شوند تا معتبر باقی بمانند. البته ممکن است در حوزه های کاری مختلف این قضیه متفاوت باشد. اما در حوزه هایی مانند سئو یا علوم رایانه ای این نیاز به شدت حس می شود.

به عنوان مثال اگر ما در یک مقاله ای به آموزش اصول سئو در درج محتوا بپردازیم، این نکات ممکن است با توجه به الگوریتم های گوگل تغییر کند و ما لازم است که این مطلب را مدام به روز رسانی کنیم. اما خود این مطلب، اگر به روز بماند، همیشه کاربر دارد. که به این نوع محتوا هایی که همیشه کاربرد دارد و تاریخ انقضا ندارند، محتوای همیشه سبز (Evergreen) می گویند.

پس اگر محتوایی دارید که با به روز رسانی آن، محتوای آن دوباره مفید و کاربردی می شود، آن را به روز رسانی کنید.

مطالب و صفحات نامرتبط را حذف کنید

گاهی اوقات بعضی از مطالب شما دیگر نامرتبط می شود و دیگر نیازی به آن ها ندارید. شاید دسته بندی در سایت داشته اید که بنا بر سیاست سایت شما، دیگر وجود ندارد و محتوا های آن دسته بندی نیز دیگر به سایت شما مربوط نمی شود. یا ممکن است در مورد شرکایی در کار خود صحبت کرده اید که دیگر با آن ها همکاری نمی کنید. یا صفحاتی وجود دارند که محتوای آن ها بسیار کم است و ارزش بسیار پایینی دارند. این ها فقط مثال هایی در این زمینه هستند و مطمئنا شما نیز چنین صفحاتی دارید که به همین دلایل یا دلایل دیگر، نیاز به حذف آن ها دارید.

این گونه محتوا ها دیگر هیچ ارزشی به سایت شما نمی دهند. به همین دلیل شما می توانید به گوگل بگویید که این صفحات را نیز فراموش کند و کاربران را به صفحات دیگر سایت شما هدایت کند.

اما نکته بسیار مهمی که باید بدانید این است که وقتی می گوییم محتوای قدیمی و بی ارزش را از سایت پاک کنید، به این معنا نیست که صرفا دکمه حذف را بزنید و تمام! اگر این کار را انجام دهید، باعث بروز خطای 404 در سایت می شوید و گوگل این خطا را اصلا دوست ندارد. به همین دلیل ارزش سایت شما را کم خواهد کرد. همچنین این صفحات نیز ارزش هایی دارند که از دست دادن آن ها حیف است. پس چگونه با این صفحات برخورد کنیم؟

هدایت صفحات قدیمی و حذف شده به صفحات مرتبط (301 Redirect)

هر لینک و صفحه، ارزشی دارد. این ارزش بر اساس محبوب بودن، لینک داشتن و … به دست می آید. بنابراین لازم است که این ارزش را برای سایت خود حفظ کنید. برای این کار کافیست لینک مطلب حذف شده را به یک مطلب مرتبط هدایت کنید. یعنی وقتی کاربر لینک مطلب قدیمی را وارد کرد، او را به یک مطلب مرتبط هدایت کند تا هم کاربر مطلبی مرتبط با هدفش پیدا کند و هم خطای 404 در سایت رخ ندهد.

به عنوان مثال فرض می کنیم یک مطلبی درباره یک نوع خودرو بنز داریم. بعد از حذف این مطلب، آدرس آن را به یکی از مرتبط ترین مطالب سایت درباره خودرو بنز هدایت می کنیم. اگر مطلب مرتبطی وجود نداشت، می توانیم به عنوان مثال به دسته بندی خودرو های بنز هدایت کنیم. اگر حتی هیچ محتوای مرتبطی با خودرو های بنز هم وجود نداشت، آن را به صفحه اصلی هدایت کنید. به این صورت علاوه بر حفظ ارزش آن لینک، از به وجود آمدن خطای 404 نیز جلوگیری کرده اید.

301 redirect

چگونه یک آدرس را به آدرس دیگری هدایت (Redirect) کنیم؟

اگر از وردپرس استفاده می کنید، افزونه های زیادی برای این کار وجود دارند. اگر برای بهبود سئو سایت خود از افزونه Yoast استفاده می کنید، این افزونه خود این امکان را دارد. اما اگر از وردپرس استفاده نمی کنید، باید با استفاده از درج کد های لازم در فایل htaccess این کار را انجام دهید.

چنانچه با موارد فنی آشنا نیستید، پیشنهاد می کنیم که این کار به فرد متخصص بسپارید تا مشکلی برای سایت شما پیش نیاید.

افرادی که طراحی سایتشان را به تیم سپرده اند، معمولا افزونه Yoast را برای آن ها نصب می کنیم و می توانند از این امکان استفاده کنند. اگر مشتری ما هستید اما نمی دانید چطور یک آدرس را به آدرس دیگر هدایت کنید، از طریق راه های ارتباطی ما، با ما در ارتباط باشید.

به موتور های جستجو اعلام کنید که این محتوا از عمد حذف شده است

اگر صفحه مرتبطی در سایت شما وجود ندارد که آدرس حذف شده را به آن صفحه ریدایرکت کنید، پس باید به گوگل اعلام کنید که این آدرس از عمد حذف شده است. چرا که وقتی گوگل نتواند صفحه ای مورد نظر را در سایت شما پیدا کند، خطای 404 دریافت می کند که داشتن خطای 404 در سایت خوب نیست.

البته گوگل اگر صفحه مورد نظر را در سایت شما پیدا نکند، به مرور زمان خودش آن را از نتایج جستجو حذف می کند اما این کار کمی زمان می برد. پس بهتر است خودتان از اول به گوگل اعلام کنید که این صفحه حذف شده است. این کار از طریق گوگل وبمستر تولز قابل انجام است. اگر تا به حال سایت خود را به این ابزار مهم و حیاتی متصل نکرده اید، همین حالا این کار را انجام دهید.

نتیجه گیری: با محتوای قدیمی چه کنیم؟

پس اگر محتوای قدیمی دارید، سه کار می توانید با آن ها انجام دهید:

  1. محتوای قدیمی را به روز کنید تا تاریخ انقضای محتوا نگذرد و آن را دوباره منتشر کنید.
  2. محتوای قدیمی و بی ارزش را حذف کنید و به یک محتوای مرتبط دیگر ریدایرکت کنید.
  3. محتوای قدیمی را به طور کلی از سایت حذف کنید، اگر هیچ گونه محتوای مرتبطی برای آن ندارید.
مطالب زیر را حتما بخوانید
نظر شما چیست؟