چگونه از هشتگ ها به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم؟

استفاده از هشتگ‌ یکی از مواردی است که افرادی که سایت یا شبکه اجتماعی خود را مدیریت می کنند، باید بدانند. هشتگ بهترین وسیله برای دسته‌بندی محتوا در سایت و شبکه‌های اجتماعی می‌باشد.  هشتگ باعث می‌شود که مطالب شما به راحتی یافت شود و شما هم به محتوای مربوط به افراد و یا کسب و کارهای دیگر به راحتی دسترسی پیدا کنید. هشتگ همچنین این امکان را فراهم می‌کند تا شما در شبکه‌های اجتماعی دیگر مطالب مورد علاقه و یا مطالبی که به دنبال آن هستید را به راحتی پیگیری کنید.

کلمه‌ی هشتگ از سال ۲۰۱۰ به صورت رسمی به دیکشنری آکسفورد اضافه شد. اما هنوز بسیاری از افراد نمی‌دانند که چگونه باید از هشتگ‌ها استفاده کنند. در این مقاله به باید ها و نباید های استفاده از هشتگ‌ می پردازیم. مطالب این مقاله برای مدیران سایت و یا هر کسی که صفحه ای در شبکه های اجتماعی دارد، بسیار مفید است.

هشتگ

چگونه از هشتگ‌ها استفاده کنیم؟

زمانی که از هشتگ‌ها استفاده می‌کنید اختصاصی عمل کنید!

سعی کنید از هشتگ خود در گروه‌هایی که مشتاق به موضوع مدنظر شما هستند استفاده کنید. هرچه هشتگ شما اختصاصی‌تر باشد، دقیقا مخاطبان هدف را شامل می‌شود و مخاطبان هدف یعنی تعامل بیشتر آنها با شبکه‌ی اجتماعی شما. اگر هشتگ ویژه کسب و کار خود را ندارید از هشتگ‌هایی که مربوط با تصویر شما می‌باشد استفاده کنید.

به عنوان مثال کسب و کار شما محصولات نوزادان را به فروش می‌رساند به جای استفاده از#مامان-باباها که شامل والدین کودکان در رده‌های سنی مختلف می‌شود از #مامان‌های-جدید استفاده کنید که مختص به کسانی است که فرزندشان تازه متولد شده است و دقیقا مشتریان هدف شما می‌باشند.

درحالی که هشتگ‌ها در تمام شبکه‌های اجتماعی یک هدف اصلی که همان برچسب دار کردن و یافتن سریع محتوا است را دارند، در شبکه‌های مختلف کاربردهای متنوعی هم دارند.

استفاده از هشتگ در شبکه‌هایی که عکس و ویدیو به اشتراک می‌گذارند مثل برنامه اینستاگرام تمرکز بر روی نوشته توضیحی عکس می‌باشد، اما در توییتر تمرکز هشتگ‌ها بر روی تیتر پست و یا گروهی از افراد است که من باب موضوع خاصی به گفتگو پرداخته‌اند.

قبل از بکار بردن هشتگ‌ها طریقه استفاده صحیح از آنها را در هر شبکه اجتماعی بیاموزید. بیشتر شبکه‌های اجتماعی دارای راهنمای استفاده از هشتگ‌ها می‌باشند.

برای یافتن هشتگ‌های محبوب و مربوط به کسب‌و‌کار خود در شبکه‌های اجتماعی هم زمان کافی صرف کنید. این زمانی که صرف خواهید کرد شما را به موفقیت هرچه بیشتر در شبکه‌های اجتماعی نزدیک‌تر می‌کند.

هشتگ‌های مرتبط اما بدون نام برند کسب و کار خود را بیابید.

بهتر است که هنگام استفاده از هشتگ‌ ها، نام برند شما را شامل نشوند بلکه کاری را که انجام می‌دهید به نمایش بگذارند.

شرکت “Destination British Colombia” هشتگی با عنوان #exploreBC ایجاد کرده است. شرکت‌های گردشگری از این هشتگ برای اشتراک گذاری عکس‌هایی از مناظر کانادا  که توسط کارمندانشان گرفته شده است استفاده می‌کنند.

تماشای این تصاویر در صفحه رسمی “Destination British Colombia” توسط مخاطبان معمولی سبب شد که این مخاطبان هرچه بیشتر از این هشتگ زیر تصاویر خود هم استفاده کنند. شرکت جنبش رو به رشدی را از طریق محتوای فوق العاده و همه گیر توسط این هشتگ ایجاد کرد.

استفاده از هشتگ

هشتگ‌های یک برند برای همه گیر شدن هرچه بیشتر کمپین‌ها و شعارهای تبلیغاتی عالی است.

شرکت چیپس Lay از شعار “Do Us A Flavor” استفاده کرد تا مردم را تشویق کند برای راهنمایی آنها در یافتن طعم‌های دوست‌داشتنی چیپس‌ها با هدف اینکه کاربران شبکه‌های اجتماعی بتوانند به راحتی با استفاده از هشتگ  DoUsAFlavor# در این کمپین تبلیغاتی شرکت کنند و پست‌های این هشتگ همه‌گیر شوند. این هشتگ‌ها سبب شد تا بسیاری از افراد خلاقیت خود را به کار بیاندازند و ایده‌هایی جذاب ارائه دهند.

استفاده از هشتگ‌ های مربوط به یک برند نه تنها سبب تعامل و اشتراک گذاری هرچه بیشتر کاربران با برند مورد نظر می‌شود بلکه تمام پست‌های مربوط به یک برند را در یک صفحه گرد هم می‌آورد. استفاده از هشتگ‌ها برای ثبت همیشگی یک شعار یا برجسته کردن در ذهن مخاطب عالی است. دقیقا همانند کمپینی که شرکت Lay  راه اندازی کرد با شعار Do Us A Flavor.

هشتگ های یک برند بهترین شیوه برای شناخته شدن آن برند میباشند.

چگونه از هشتگ‌ها استفاده نکنیم؟

استفاده از هشتگ‌ های طولانی و ثقیل ممنوع!

اگر هشتگی برای برند خود خلق می‌کنید سعی کنید بسیار کوتاه و به یادماندنی باشد. به این هشتگ توجه کنید #AvocadoToastLovers شاید این هشتگ به گروه خاصی از مخاطبان اختصاص داشته باشد اما به دلیل اینکه از حروف زیادی استفاده شده مخاطبان از این هشتگ استفاده نمی‌کنند.

فراموش نکنید که هنگام استفاده از هشتگ‌ ها علاوه بر اینکه نباید خیلی هم طولانی باشند، نباید ثقیل و غیرمعمول هم باشند، مانند (#avocadotoasterstrudel) زیرا مخاطبان هنگام جستجوی هشتگ شما نباید به دردسر بیافتند پس با عبارت‌های کوتاه و ساده می‌توانید سبب تعامل هرچه بیشتر مخاطبان با هشتگ‌های خود در شبکه‌های اجتماعی شوید. در مثالی که ذکر کردیم می‌توان از هشتگ‌های ساده‌تری چون #avocadotoast  و یا #avotoast استفاده کرد.

استفاده از هشتگ

تعداد هشتگ‌ها نباید از توضیحاتی که می‌نویسید بیشتر شود!

در حقیقت کاربران شبکه‌های اجتماعی زمانی که از تعداد هشتگ‌های بالا استفاده می‌کنند فقط به منظور به سخره گرفتن و به منظور شوخی و خنده این کار را انجام می‌دهند. خیلی از افراد به منظور افزایش فالور بیشتر از تعداد هشتگ‌های بالا استفاده می‌کنند اما این نوع از جذب فالور کاذب می‌باشد زیرا افرادی که به دنبال افزایش فالورهای خود هستند فقط دکمه فالوی پیج شما را کلیک می‌کنند. به جای اینکه از تعداد هشتگ بالا استفاده کنید روی این بخش تمرکز کنید که گروه هدف مورد نظر خود را در هشتگ‌ها پوشش دهید.

هرعبارتی را هشتگ نکنید!

قرار است هشتگ‌ها محتوای شما را برای تعداد گسترده‌ای از مخاطبان در دسترس قرار دهند. حقیقت این است که تمامی محتواهایی را که به اشتراک می‌گذارید نیاز به هشتگ ندارند. برای مثال اگر یک خبری را می‌خواهید بازنشر بدهید نیاز به هشتگ ندارد و فقط هدف اطلاع رسانی دارد اما اگر پستی می‌نویسید که تحلیل یک خبر انتشار یافته است حتما از هشتگ‌های مربوط به آن خبر استفاده کنید.

استفاده از هشتگ‌ ها تاثیر گسترده‌ای در میان مخاطبان شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند پس توجه داشته باشید که باید محتوای مناسب تولید کنید و تاثیر صحیح بر مخاطبان شبکه های اجتماعی داشته باشید که جمعیت گسترده‌ای را در برمی‌گیرند.

منبع: بلاگ عدد

ویرایش: مسعود جواهری

مطالب زیر را حتما بخوانید
نظر شما چیست؟